Strona główna
O nasMisja i wizjaPersonelAktualnościWieści przedszkolneDla rodzicówOferta edukacyjnaWspółpracaDla dzieciKontakt"Śpiewająco do szkoły"

 

Sensoryczne zabawy "Zaczarowany świat zmysłów" WSzE


Rozwój zmysłów i integracji sensorycznej ma znaczący wpływ na rozwój dziecka już od najmłodszych lat. Termin integracja sensoryczna określa prawidłową organizację wrażeń sensorycznych (bodźców) napływających przez receptory. Oznacza to, że mózg, otrzymując informacje ze wszystkich zmysłów (wzrok, słuch, równowaga, dotyk, czucie ruchu-kinestezja) dokonuje ich rozpoznania, segregowania i interpretacji oraz integruje je z wcześniejszymi doświadczeniami. Na tej podstawie mózg tworzy odpowiednią do sytuacji reakcję nazywaną adaptacyjną. Jest to adekwatne i efektywne reagowanie na wymogi otoczenia. Może to być odpowiedź ruchowa jak i myślowa.
Integracja sensoryczna jest procesem, dzięki któremu mózg otrzymując informację ze wszystkich systemów zmysłowych dokonuje ich segregacji, rozpoznania, interpretacji i integracji z wcześniejszymi doświadczeniami.
Integracja sensoryczna rozpoczyna się już w okresie płodowym i trwa do około 7 roku życia.
Dostarczanie odpowiednich bodźców dziecku zwłaszcza w wieku przedszkolnym sprzyja jego rozwojowi i przyszłym sukcesom w szkole oraz codziennym funkcjonowaniu. Zajęciach w ramach WSzE "Zaczarowany świat zmysłów" mają na celu dostarczyć dziecku wielozmysłowych bodźców poprzez zabawę, aktywności ruchowe oraz ćwiczenia z wykorzystaniem Kinezjologii Edukacyjnej.
 


Magdalena Ratajczak
Terapeuta Integracji Sensorycznej

 

.