Strona główna
O nasMisja i wizjaPersonelAktualnościWieści przedszkolneDla rodzicówOferta edukacyjnaWspółpracaDla dzieciKontakt"Śpiewająco do szkoły"


 


 

 

Muzykalne Skrzaty na lekcji teatralnej w Teatrze Lubuskim

Dzieci z grupy Skrzatów w czwartek 7 lutego wybrały się na lekcję teatralną do Teatru Lubuskiego. W holu teatru przedszkolaków powitała aktorka – pani Beata Sobicka – Kupczyk, która była naszym przewodnikiem w zwiedzaniu teatru od kulis. Dzieci zapoznały się min z dużą sceną, sceną kameralną, z garderobą aktorów- każdy aktor ma w niej swoje miejsce.

Pani Beata opowiadała również co oznaczają trudne słowa związane z teatrem: scenograf, reżyser, choreograf, akustyk, animator świateł, inspicjent czyli kierownik, który pilnuje wszystkiego podczas przedstawienia i również je rozpoczyna uderzając w gong. Mówiła o różnych elementach formy teatralnej, na przykład: o znaczeniu dekoracji w inscenizacji, muzyki i innych efektów akustycznych, o intonacji głosu aktorów, o tańcu scenicznym. Przedszkolakom bardzo podobało się animowanie lalek przez aktorkę. Dzieci dowiedziały się, że są różne rodzaje lalek: kukiełka bądź kukła, to lalka teatralna sztywno osadzona na kiju zwanym gabitem, którym porusza aktor animator. Kukiełka wyróżnia się zamachowymi ruchami kończyn. Jawajka to rodzaj lalki teatralnej z głową osadzoną na kiju, animowanej nad parawanem; z ruchomymi rączkami prowadzonymi za pomocą czempurytów (drutów). Pochodzi z azjatyckiego teatru lalkowego. Najsympatyczniejszymi lalkami są pacynki.

Zdobyte podczas wycieczki doświadczenia stały się inspiracją do zabawy w teatr, która  kształtuje twórczą postawę dziecka.

                                                                                              Jolanta Gągała,  Renata Rogacewicz

 

.