Strona główna
O nasMisja i wizjaPersonelAktualnościWieści przedszkolneDla rodzicówOferta edukacyjnaWspółpracaDla dzieciKontakt"Śpiewająco do szkoły" 


 

Muzykalne Skrzaty w Muzeum Ziemi Lubuskiej- lekcja muzealna
„Historia mierzenia czasu”

3 października Muzykalne Skrzaty po raz kolejny wybrały się w podróż w dawne czasy, czyli wzięły udział w lekcji muzealnej w Muzeum Ziemi Lubuskiej na temat historii mierzenia czasu. Podczas zajęć dzieci wysłuchały opowieści o tym czym jest czas, w jaki sposób widać, że upływa i jak można go zmierzyć. Przedszkolaki obejrzały również prezentację pt. „Od patyka do elektronika”. Dowiedziały się jak wyglądały pierwsze przyrządy: zegary słoneczne, które wykorzystywały zjawisko cienia, zegary wodne, które były uzależnione od obserwacji- upływ wody związany z upływem czasu. W dawnych klasztorach , zamkach występowały zegary ogniowe, także klepsydry. Na przykład rycerze wykorzystywali klepsydry do pomiaru czasu potrzebnego do odbycia jednego turnieju rycerskiego. Pierwsze zegary mechaniczne znajdowały się na wieży kościoła, katedry, ratusza. Często były to zegarowe dzwony, słychać je było w całym mieście. Później pojawiły się zegary mechaniczne- sprężynowe, bardziej dokładne wahadłowe, a w połowie XVIII wieku zegarki kieszonkowe. Zegary z kurantem, które wygrywały piękne melodie służyły również do dekoracji domów, stawały się dziełami sztuki. Dzieci oglądały również zegary z kukułką, która pojawiała się na zewnątrz o pełnej godzinie. Przedszkolaki zapoznały się również z pracą zegarmistrza.
Obejrzały dużą tarczę zegarową, dowiedziały się jak chodzi zegarek, a następnie same go nastawiały. Dzieci z grupy Skrzatów zobaczyły też stare zegary ze zbiorów Muzeum oraz inne przyrządy służące do mierzenia czasu. Spotkanie zakończyło się warsztatem plastycznym, podczas którego dzieci sklejały tekturowe zegarki. Gotowe prace zabraliśmy do przedszkola, aby umieścić je na wystawie dla rodziców.
 


Jolanta Gagała
Renata Rogacewicz
 

 

 

.