Strona główna
O nasMisja i wizjaPersonelAktualnościWieści przedszkolneDla rodzicówOferta edukacyjnaWspółpracaDla dzieciKontakt"Śpiewająco do szkoły" 

Tłusty Czwartek u Biedronek i Elfów

„Wie Basia, wie i Bartek, że już jest tłusty czwartek

My do jutra nie czekamy, do pieczenia się zbieramy…”

 W myśl słów wiersza, chcąc przybliżyć dzieciom tradycje karnawałowe i wzbogacić wiedzę o tradycjach i obrzędach ludowych naszego kraju postanowiłyśmy samodzielnie przyrządzić pyszne faworki.  W związku z tym dzieci z grupy Biedronek i  Elfów  spotkały się 8 lutego, aby w szczególny sposób uczcić ten „słodki” dzień. Tym razem zaprosiliśmy do pomocy zaprzyjaźnione studentki z Uniwersytetu III Wieku.

 Zanim przystąpiliśmy do pracy przedszkolaki dowiedziały się, że Tłusty Czwartek to ostatni czwartek przed Wielkim Postem rozpoczynający ostatni tydzień karnawału. W ten dzień zwyczajowo objadamy się pączkami i faworkami .
Już od wczoraj piekarze pieką pączki, żeby dla wszystkich starczyło. Pączka w tłusty czwartek trzeba zjeść, dla tradycji. Równie znane w tym dniu są  faworki nazywane także chrustami, czyli chrupkie ciastka o słodkim smaku, w kształcie złożonej kokardki smażone na oleju i posypywane cukrem pudrem.
A oto przepis wg którego wykonywaliśmy faworki:

Ø 2 szklanki mąki

Ø 4 żółtka

Ø Cukier wanilinowy

Ø 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Ø 1 łyżeczka octu

Ø Mały pojemnik śmietany

Ø Cukier puder do posypania

Ø Olej do smażenia.

Dzieci ubrane w fartuszki, po kolei wsypywały składniki do dużej miski, a po wyrobieniu ciasta, ubijały je wałkiem. Później próbowały przewijać kawałki ciasta z pomocą nauczycielek i pań z uniwersytetu i układały na tacy. Gotowe faworki posypywały cukrem pudrem.

  Po umyciu rąk, uporządkowaniu miejsc pracy wszyscy uczestniczyli w słodkim poczęstunku;

 

 

Jak przystało na zapusty

Na półmisku leżą chrusty

Słodkie, pyszne te przysmaki

Wypróbują je dzieciaki

Wszystkie buzie uśmiechnięte

Bo to jest radosne święto.

 


Nauczycielki grupy Biedronek i Elfów

 

 

 

 

 

.