Strona główna
O nasMisja i wizjaPersonelAktualnościWieści przedszkolneDla rodzicówOferta edukacyjnaWspółpracaDla dzieciKontakt"Śpiewająco do szkoły"


                SKRZATY W KĄCIKU MAŁEGO CZYTELNIKA

 W ramach współpracy Skrzaty wybrały się do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. Czekała tam na nich pani Jagoda Matuszczak. Pani bibliotekarka przedstawiła plan wycieczki, opowiedziała, co czeka dzieci w magicznym świecie książek i przygotowała je na zgłębianie kolejnych tajemnic. Najpierw była prezentacja regałów z książkami, omówienie zasad wypożyczania książek, próby odczytania kart książki (autor, tytuł, numer).

 Później poznaliśmy etapy powstawania książki  „Od autora do czytelnika”, utrwalając przy tym  pojęcia: pisarz, redakcja, ilustracja, drukarnia, księgarnia.

 Następnie pani Jagoda pokazała nam drogę książki z magazynu do czytelni i poznaliśmy „Magiczne okienko”. Wielość regałów z książkami w magazynie zrobiła na nas niesamowite wrażenie, z chęcią przechadzaliśmy się „książkowymi alejkami” podziwiając panujący tam ład i porządek. W Kąciku Małego Czytelnika dzieci rozpoznały swoje ulubione baśnie i bajki oraz  z wielką chęcią wysłuchały czytanej baśni o  „Śpiącej królewnie” przenosząc się w magiczny świat. Na zakończenie, za wzorową postawę czytelnika Skrzaty otrzymały zakładkę i wysłuchały prośby książki:

 

„Nie zginaj mych rogów, używaj zakładki, na półce mnie stawiaj, dbaj o me okładki.

Kiedy moje kartki wyrwiesz i wyrzucisz, wiedz, że wtedy nigdy do nich nie powrócisz.

Gdy się ze starości zacznę rozlatywać, spróbuj mnie naprawić, posklejać, pozszywać.

Nie czytaj gdy jadasz, nie brudź mnie rękami, to ci będę służyć całymi latami.”
 

 Renata Stachowska

 

 

.