Strona główna
O nasMisja i wizjaPersonelAktualnościWieści przedszkolneDla rodzicówOferta edukacyjnaWspółpracaDla dzieciKontakt"Śpiewająco do szkoły"


PIECZEMY CIASTO NA DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 „…Cóż może dać mały przedszkolak

Gdy puste już łąki i pola…”Mały przedszkolak nie ma z tym problemu, on wie co ofiaruje swoim ukochanym paniom. Wystarczą szczere chęci i pracowite ręce, a mały przedszkolak przygotuje smakowitą niespodziankę. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, dzieci z grupy IV i V postanowiły dla wszystkich pracowników swojego przedszkola, zamiast laurek, przygotować słodkie życzenia. W myśl słów „przez żołądek do serca” dzieciaki zdecydowały się zrobić „… najłatwiejsze ciasto w świecie, co nic a nic się go nie gniecie…”. Do ciasta potrzebne były następujące składniki:

- 1 kostka margaryny

- 2 szklanki mąki

- 1 szklanka cukru

- 4 jajka

- 2 łyżeczki proszku do pieczenia

- cukier waniliowy

- zapach pomarańczowy lub cytrynowy

- owoce

Zanim przystąpiono do wykonania ciasta, omówiono zgromadzone produkty, naczynia i narzędzia. Oczywiście nie zapomniano o uświadomieniu dzieciom, że podczas używania miksera, należy zachować szczególną ostrożność, a najlepiej obsługiwać go w obecności dorosłych. Po krótkim wstępie rozpoczęto pracę. Najpierw oddzielono białka od żółtek, białka ubito z cukrem i cukrem waniliowym, po tym dodano żółtka i dalej ubijano, następnie dołożono mąkę i proszek do pieczenia, a na koniec roztopioną margarynę, wszystko dobrze wymieszano mikserem. Gotową masę wylano do formy wysmarowanej tłuszczem i wyłożonej papierem do pieczenia. Na cieście ułożono pokrojone w ósemki jabłka. Tak przygotowana porcja powędrowała do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika, gdzie się piekła około 1 godziny. Po upieczeniu i wystygnięciu, ciasto posypano cukrem pudrem.

W Dzień Edukacji Narodowej dzieci pokroiły je, ułożyły na pięknie przystrojonych talerzykach i z serdecznymi życzeniami smacznego, poczęstowały wszystkie panie i pana. Każde z dzieci miało swój mały wkład w powstanie tak przepysznych ciast: jedne mieszały mikserem, drugie dodawały produkty, trzecie smarowały foremkę, inne układały jabłka, a jeszcze inne posypywały cukrem pudrem. Dzieci podczas tego zajęcia poznały narzędzie- mikser, dowiedziały się jakie produkty są potrzebne do zrobienia tego rodzaju ciasta oraz jakie są kolejne etapy jego powstawania. Miały też okazję do nabywania umiejętności współpracy w zespole, czekania na swoją kolej i dokańczania rozpoczętej pracy, a więc rozwijania cierpliwości i wytrwałości. Jednak przede wszystkim zrobiły wielką przyjemność pracownikom przedszkola i pokazały, że w Święto Edukacji Narodowej pamiętają o nich.

Beata Nowak, Renata Rogacewicz, Renata Sawczyńska

 

.