Strona główna
O nasMisja i wizjaPersonelAktualnościWieści przedszkolneDla rodzicówOferta edukacyjnaWspółpracaDla dzieciKontakt"Śpiewająco do szkoły"


XXX-LECIE NASZEGO PRZEDSZKOLA

 „…Jak ten czas szybko leci

I jak zmienił się świat,

A Rozśpiewane Przedszkole

Dziś kończy 30 lat.

A dawni przedszkolacy,

Kto ich dzisiaj pamięta,

Te żywe i psotne maluchy

To dzisiaj młodzież wyrośnięta…”

Tak jak mówią słowa wiersza Miejskie Przedszkole nr 34 w Zielonej Górze obchodzi w tym roku 30-lecie swojego istnienia. Patrząc na historię ludzkości ktoś powie to niewiele, lecz analizując i podsumowując bogactwo wydarzeń i przedsięwzięć oraz ogrom wysiłku i pracy, kreatywną postawę i wielkie zaangażowanie pani dyrektor, twórczą aktywność wszystkich pracowników: tych pedagogicznych i niepedagogicznych, można śmiało powiedzieć – to bardzo wiele.

30 lat to wyjątkowa i niepowtarzalna okazja do świętowania. Nasz jubileusz postanowiłyśmy uczcić w sposób szczególny i zapadający w pamięć. Na formę i charakter uroczystości miały wpływ dwa główne aspekty. Po pierwsze nasze Przedszkole od zawsze doceniało rolę muzyki w rozwoju człowieka i wykorzystywało ją do codziennych zabaw i zajęć z dziećmi„…wie to Kasia, mały Krzyś

To dom nutek nie od dziś…”w czym wspomagała nas i robi to do dnia dzisiejszego, prowadząc zajęcia rytmiczne – pani Maria Namysłowska – Żeleźnik.

Po drugie nie stanowimy placówki zamkniętej, żyjącej w swoim świecie, wręcz przeciwnie, mając na uwadze i wspierając wszechstronny rozwój każdego wychowanka, stwarzamy okazje do poznawania i obcowania ze środowiskiem bliskim, a potem coraz dalszym, wychodzimy na zewnątrz biorąc udział i będąc sami organizatorami różnorodnych imprez, nawiązując współpracę ze środowiskiem i instytucjami lokalnymi.

Uroczysta chwila, która poprzedzona została pracowitymi przygotowaniami, nastąpiła 15 kwietnia w teatrze Lubuskim im. L. Kruczkowskiego w Zielonej Górze, gdzie zaproszono przedstawicieli Kuratorium Oświaty i Wychowania w Gorzowie Wlkp., władze miasta Zielona Góra, działaczy związkowych i społecznych, byłe panie dyrektor, byłych pracowników. Oczywiście nie mogło zabraknąć przyjaciół naszej placówki m.in. siostry Irminy Zielińskiej z Przedszkola Sióstr św. Elżbiety. Najliczniejszą jednak grupę widzów stanowili nasi kochani rodzice.

W minionych przedstawieniach niejednokrotnie oczami wyobraźni:„…razem zwiedziliśmy cały świat, Murzyn, Chińczyk czy Indianin to jest dla nas brat…”Dlatego tym razem w muzycznej opowieści podróżniczej pt. „Dziecięce marzenia” goście, w role których wcieliły się dzieci, odwiedzili nasze przedszkole:„…Bardzo wszystkich was lubimy

Więc do przedszkola z radością zaprosimy

Wspólnie dziecięce marzenia spełnimy.

Przyjeżdżajcie do nas nasi przyjaciele

Wspomnień z minionych lat mamy bardzo wiele…”A goście przybywali bardzo tłumnie i gwarnie - dzieci bez śladu tremy całymi grupami popisywały się swoimi umiejętnościami wokalnymi i tanecznymi.

Deski teatru rozbrzmiewały rytmami i melodiami z całego świata - począwszy od Rosji i Trojki, poprzez Hiszpanię i Paso doble, Grecję i Zorbę, Brazylię i Sambę, Izrael i Hashua, Japonie i taniec z wachlarzami, Meksyk i taniec z sombrero, Stany Zjednoczone i Polka Kowbojka, Indianie i taniec przy ognisku, a skończywszy na orientalnym brzmieniu Arashu z Indii czy egzotyce prosto z Czarnego Lądu czyli Afryki. Kolorytu dodawały bardzo wesołe słowne przerywniki w wykonaniu prowadzącego pana Romana Awińskiego, ciekawe teksty opowiadające o kolejnych krajach oraz przepiękne, barwne i charakterystyczne stroje, do perfekcji przygotowane przy dużej pomocy ze strony rodziców. Wysiłki młodych artystów zostały docenione i nagrodzone gromkimi brawami. Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor dziękując wszystkim za przybycie, a swojej kadrze za zaangażowanie. Wiele słów uznania i podziękowania pod adresem pani dyrektor i pracowników przedszkola przekazali zaproszeni goście.

Dzięki dobrze układającej się współpracy z rodzicami, ze środowiskiem lokalnym powstał ów wspaniały spektakl. Rodzice, a szczególnie rodzice wchodzący w skład Rady Rodziców, bardzo się zaangażowali i pomogli w przygotowaniu strojów, folderów, kroniki filmowej, a podczas samego przedstawienia baczyli, aby wszystko przebiegało bez zakłóceń. Pracownicy teatru chętnie pomogli w zainstalowaniu scenografii oraz w czasie uroczystości zadbali w sposób wzorowy o oprawę dźwiękową i oświetlenie. Pani rytmik Maria Namysłowska Żeleźnik oraz pan Krzysztof Kociński wspaniale pomogli w odpowiednim doborze muzyki oraz tańców.

Znany socjolog powiedział: „człowiek to istota społeczna”. Znalazło to w pełni odzwierciedlenie w pracy i sukcesie Miejskiego Przedszkola nr 34. Tutaj istnieje kadra, która stworzyła zgrany i umiejący współpracować z innymi zespół, gdzie jeden może liczyć na drugiego i razem w przeszłości, teraz i z pewnością w przyszłości przyczyni się do dalszych sukcesów placówki, czego wynikiem są i będą szczęśliwe dzieci i zadowoleni rodzice.

Renata Rogacewicz

Beata Nowak

Jolanta Gągała

FILM Z UROCZYSTOŚCI

 

.