Strona główna
O nasMisja i wizjaPersonelAktualnościWieści przedszkolneDla rodzicówOferta edukacyjnaWspółpracaDla dzieciKontakt"Śpiewająco do szkoły"


                  

Strażacy to dzielni chłopacy

 

„Chciałbym być strażakiem”

Strażacy, strażacy

To dzielni chłopacy

Kto strażaka potrzebuje

To 998 wystukuje.

Oni w mig się pojawiają

I zagrożeniom przeciwdziałają

Ich strażacki wóz na sygnale mknie

Czy o nocą czy we dnie

Gdy drogowy wypadek się zdarzy

To potrzeba interwencji pożarnej straży

Potrafią też zlikwidować gniazda os czy szerszeni

Ugasić pożar, co płomieniami groźnymi się czerwieni

Za to wszystko strażaków szanujemy

I dużo zdrówka im winszujemy.

(Beata Nowak)

W tym roku szkolnym dzieci z trzech najmłodszych grup wezmą udział w cyklu spotkań edukacyjnych pt „Poznajemy zawody”. Zdecydowałyśmy, że blok tematyczny rozpoczniemy od zawodów i zajęć, do wykonywania których niezbędne są charakterystyczne uniformy i mundury oraz specyficzne narzędzia pracy. W ciągu tego czasu dzieci poznają: strażaka, strażaka leśnego, leśniczego, policjanta, żołnierza, kominiarza, górnika, kolejarza, lekarza, pielęgniarkę, cukiernika, listonosza.

Korzystając z okazji, że tatuś Adasia z grupy I jest strażakiem, postanowiłyśmy pierwsze zajęcia poświęcić trudnej pracy dzielnych strażaków. 16. 10. do dzieci przyszedł pan Wojciech Stasiak pełniący służbę w zielonogórskiej Straży Pożarnej.

Po krótkim i bardzo radosnym powitaniu okazało się, że pan Wojtek od najmłodszych lat marzył o tym, aby być strażakiem, tak jak bohater opowiadania pt „Jak Wojtek został strażakiem”. Dzieci bardzo ciekawiło jak zostaje się strażakiem. W odpowiedzi dowiedziały się, że jako dziecko należy w przedszkolu pięknie zjadać śniadanka, obiadki i podwieczorki, pić pożywne napoje takie jak: mleko, kakao i kawę z mlekiem, jeść dużo owoców i warzyw, a wtedy będzie się silnym, zdrowym i nauka będzie przychodzić z łatwością.Po tym pouczającym wstępie pan Wojtek zaprezentował i omówił swój strażacki mundur. Dzieciaki dowiedziały się dlaczego strażak musi mieć takie wysokie i ciężkie buty, po co mu kominiarka, hełm strażacki, kurtka ze specjalnej tkaniny. Pan Wojtek wyjaśnił, że oprócz munduru każdy strażak idący do gaszenia pożaru musi mieć ze sobą zapas tlenu, który dźwiga na plecach w butli, maskę tlenowa oraz ręczne narzędzia, którymi pokonuje przeszkody. W tym momencie dzieci dowiedziały się, że do tego wszystkiego strażak potrzebuje mnóstwo siły, zręczności i odwagi, i właśnie takimi cechami powinien się odznaczać każdy kto chciałby w przyszłości zostać prawdziwym strażakiem. Tutaj pan Wojtek przypomniał dzieciom o zasadach bezpieczeństwa: że nie należy bawić się zapałkami, ani żadnym źródłem ognia, które może spowodować pożar, że w czasie zauważenia zarzewia ognia należy szybko dzwonić po pomoc do Straży Pożarnej, przypomniał numery na telefon domowy – 998 oraz komórkę – 112.

W dalszej części dzieci poznały inne zadania , jakie ma do wykonania strażak . Oprócz gaszenia pożarów, strażacy pomagają ratować zwierzęta, które np. utknęły na drzewie, likwidują niebezpieczne gniazda os i szerszeni, biorą udział w neutralizowaniu skutków katastrof chemicznych oraz niosą pomoc poszkodowanym w wypadkach drogowych. Mimo tak trudnej i niebezpiecznej pracy jaką wykonuje strażak wielu chłopców zapragnęło w przyszłości zostać strażakami, nawet niektóre dziewczynki wyraziły chęć pracy w Straży Pożarnej. Euforia jeszcze się pogłębiła, gdy pan Wojtek pozwolił poprzymierzać hełmy i zrobił z dziećmi zdjęcia.

Na zakończenie nasz dzielny strażak, który odznacza się również zdolnościami aktorskimi, opowiedział dzieciom kilka wesołych historyjek związanych z ratowaniem kotków. Pan strażak podarował dzieciom na pamiątkę swojej wizyty maskotkę – pieska w stroju strażackim o imieniu Żarek, który będzie czuwał wraz z paniami nad bezpieczeństwem dzieci oraz zegar ścienny w kształcie hełmu strażackiego, który będzie odmierzał tylko czas radosny i beztroski, bez niebezpieczeństw i smutków.

Pan Wojtek nie omieszkał zaprosić najmłodsze przedszkolaki na wycieczkę do Straży Pożarnej, gdy nieco podrosną, a dzieci w podziękowaniu za ciekawe zajęcia, wręczyły panu Strażakowi laurkę w kształcie wozu strażackiego oraz kwiaty.
 
Nauczycielki grupy I, II i III


 

.