Strona główna
O nasMisja i wizjaPersonelAktualnościWieści przedszkolneDla rodzicówOferta edukacyjnaWspółpracaDla dzieciKontakt"Śpiewająco do szkoły"


                  

Poznajemy żołnierską służbę

  Żołnierze, żołnierze

Kochają swoją ojczyznę szczerze.

Ci chłopcy w mundurach

Dbają o bezpieczeństwo na nizinach i w górach.Każdy z nich odważny i honorowy

Walczyć o naszą wolność jest gotowy.

Oni dzielnie stoją na warcie nocą i o świcie

Byś spał spokojnie i mógł mieć szczęśliwe życie.Za to dzieci żołnierzy kochają

I ich trudną służbę doceniają.

Beata Nowak3 października jednostka Wojskowa w Czerwieńsku obchodziła swoje święto, organizując przy tej okazji dzień otwarty. Przedszkolaki z naszego przedszkola wybrały się więc, aby przypatrzeć się z bliska jak wygląda żołnierskie życie.

4 Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy stacjonuje w Czerwieńsku od 1975r. i na trwałe wpisał się w krajobraz miasta i gminy Czerwieńsk oraz powiatu zielonogórskiego. Jest on przeznaczony do osłony przeciwlotniczej oddziałów Wojsk Lądowych oraz Sił Szybkiego Reagowania i innych ważnych obiektów na polu walki przed rozpoznaniem i uderzeniem środków napadu powietrznego czyli: samolotów i śmigłowców.

Dzieci miały okazję zapoznać się z wyglądem różnego typu uzbrojenia. Oglądały przeciwlotniczy rakietowy wóz bojowy „OSK – AK”, zestaw artyleryjsko – rakietowy, a także przeciwlotniczy przenośny zestaw rakietowy GROM. Szczególnie zainteresowani byli chłopcy, którzy zadawali liczne pytania i chętnie zwiedzali wóz bojowy od środka. Żołnierze udzielali wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie pytania przedszkolaków i pozwalali dotykać każdy sprzęt oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Największą atrakcją była jednak defilada wojskowa. Dzieci z zainteresowaniem patrzyły na maszerujące równo oddziały wojskowe i słuchały wojskowej orkiestry dętej. Po defiladzie nasi milusińscy zostali zaproszeni na prawdziwą wojskową grochówkę z kuchni polowej, a na drogę wyposażeni w prowiant wojskowy czyli suchary.

Była to interesująca i pełna wrażeń wycieczka, jednak na tym nasze kontakty z wojskiem się nie skończyły, ponieważ żołnierze obiecali odwiedzić nas w przedszkolu, aby uzupełnić i utrwalić zdobyta wiadomości na temat służby wojskowej.

Spotkanie z żołnierzami było jednocześnie kontynuacją naszego cyklu edukacyjnego „Poznajemy zawody”. 19 listopada przybyli do naszej placówki porucznik Krzysztof Makoś i sierżant Aureliusz Dyjur. Nasi goście zaprosili przedszkolaków na pogadankę na temat żołnierskiej służby, stopni wojskowych i wyposażenia żołnierzy. Oczywiście najpierw omówili mundury, ale przywieźli również kamizelki kuloodporne, maski przeciwgazowe, hełmy, a także jednoosobowy namiot żołnierski. Dzieci mogły dokładnie przyjrzeć się temu wyposażeniu, a chętni przymierzyć hełm, kamizelkę, maskę, a także wejść do namiotu.

Ale to nie był koniec atrakcji ponieważ porucznik zaprezentował nam film na DVD o ciekawej akcji i dynamicznej muzyce – migawki z poligonu. Żołnierze mówili także o cechach, którymi powinien charakteryzować się dobry żołnierz i przeprowadzili musztrę z naszymi przedszkolakami.

W podziękowaniu za tak ciekawą wizytę, żołnierze otrzymali laurkę, a dzieci zaprezentowały wierszyk oczywiście o żołnierzach. Na zakończenie każda grupa ustawiła się do pamiątkowego zdjęcia z naszymi gośćmi.

 


Nauczycielki gr. I, II i III
 

.