Strona główna
O nasMisja i wizjaPersonelAktualnościWieści przedszkolneDla rodzicówOferta edukacyjnaWspółpracaDla dzieciKontakt"Śpiewająco do szkoły"


                  

Dzień Ziemniaka na Dzień Chłopaka

 „Dni Ziemniaka”


Bulwa ziemniaczana

Jako niemiecka kartofla

Lub poznańska pyra znana

Gdy przychodzi jesieni pora

Bulwy zbieramy z pola do lnianego wora

A gdy doskwiera jesienna nuda

Z pyrów można zrobić różne cuda:

Rarytasy dla podniebienia

Które każdy smakosz docenia

To placki, kopytka, frytki, ziemniaki pieczone

Serkiem zwanym gzikiem okraszone

A oprócz tego wystarczą zręczne ręce

I trochę ochoty

A z ziemniaka powstanie orszak

I król złoty

Albo cała masa pieczątek

A z nich wzorzysty wątek

Takie właśnie bogactwo kryją w sobie

Ziemniaki

Więc nic dziwnego, że uwielbiają

Je dzieciaki

Dlatego w jesienne godziny

Dni Ziemniaka obchodzimy!

(Beata Nowak)


W naszym przedszkolu tradycją stały się już wspólne spotkania międzygrupowe, które są okazją do wzajemnego poznania się, wspólnej zabawy, nauki. W związku z tym, że jesień jest czasem zbiorów warzyw, owoców, a więc i ziemniaków, maluszki z grupy I i średniaki z gr. II postanowiły się spotkać na Dniu Ziemniaka i w ten sposób uczcić święto swoich kolegów z grupy – Dzień Chłopaka, które przypada 30 września.

Dziewczynki przygotowały się do tego dnia bardzo solidnie: przyniosły ziemniaki, ubrały się w fartuszki, dokładnie umyły ręce i zabrały się z pomocą nauczycielek do wykonania dla chłopców niespodzianki – frytek. Obrane ziemniaki z pomocą pań przeciskały przez maszynkę do frytek, a następnie były one wrzucane do frytkownicy.

W tym czasie chłopcy zapoznali się z innym sposobem wykorzystania ziemniaków i robili dla dziewczynek pieczątki . Przedszkolaki miały frajdę smarując różne kształty : gwiazdki, choinki, drzewka, księżyc, serduszko itp. kolorową farbą i odbijając na kartkach. Powstały piękne kompozycje, które posłużyły do dekoracji holu przedszkola.

Podczas tej zabawy chłopcy ani się spostrzegli, a dziewczynki miały już gotowe frytki i zapraszały chłopców na poczęstunek. Frytki bardzo wszystkim smakowały, były chrupiące i pyszne.

Tego typu spotkania integrują dzieci, uczą właściwego stosunku do kolegów, przestrzegania zasad współżycia w grupie: dbania o innych, cierpliwego oczekiwania na swoją kolej, ale przede wszystkim są okazją do dobrej zabawy i nabywania nowych doświadczeń.

 


Jolanta Gągała

Beata Nowak

Renata Rogacewicz

.